Ewolucja telefonów Xiaomi – perełki które warto kupić i dziś

Telefony komórkowe są jedną z głównych gałęzi działalności . Mimo wielu prób i wielu inwestycji w różne sektory rynku elektroniki użytkowej to właśnie z nimi większość osób kojarzy tę firmę. Smartfony Xiaomi i ich system operacyjny, MIUI, przeszły długą drogę od czasu MI 1 i nakładki na system operacyjny Android, po zaprezentowanego przed kilkoma dniami Mi Max i pełnoprawny i wyróżniający się (chociaż wciąż bazujący na Androidzie) system operacyjny. Prześledźmy drogę jaką przebyły smartfony na przestrzeni ostatnich kilku lat…

Zanim Xiaomi stało się znane z produkowania telefonów, było już dobrze znane w światku modderów i deweloperów telefonów. Ich najwcześniej znanym szerzej produktem był bowiem system operacyjny MIUI. W czasach kiedy na rynku smartfonów rządziło Apple ze swoim iOS, Android był jeszcze raczkującym systemem. Brakowało mu wielu funkcji które dziś, czy jeszcze niedawno, są uważane za niezbędne w telefonie. Z pomocą użytkownikom smartfonów przychodziły wtedy nakładki na system, rozszerzające jego możliwości. Tak powstał właśnie TouchWiz Samsunga, Sense HTC, czy właśnie MIUI Xiaomi.

Ten ostatni uważany był przez wielu użytkowników za najładniejszy i najbardziej funkcjonalny. Tym co odróżniało go od nakładek pozostałych producentów był fakt, że nie był dostępny domyślnie na żadnym telefonie.

Zmieniło się to jednak wraz z wprowadzeniem do sprzedaży MI 1 w sierpniu 2011 roku. Był to model dostępny jedynie na rynku Chińskim, a mimo to w pierwszych 34 godzinach przedsprzedaży rozszedł się w ilości 300,000 egzemplarzy.
Wyposażony był w 4 calowy ekran o rozdzielczości FWVGA, procesor dwurdzeniowy Qualcomm Snapdragon S3 o prędkości 1.5 GHz, układ graficzny Adreno 220 oraz 1 GB pamięci RAM. Dodatkowo świetne jak na tamte czasy aparaty: tylny 8 MPx i przedni 2MPx. Podzespoły te zapewniały mu szybkie działanie, dizajn oskarżenia o kopiowanie iPhone’a, a system operacyjny MIUI v5 oparty na Androidzie 4.2 wyróżnianie się z tłumu innych smartfonów.

Xiaomi Mi 1, Źródło: android.com.pl

Po roku Xiaomi poszło za ciosem i ponownie zaprezentowało , który namieszał na rynku. MI 2, bo o nim mowa, wyposażony został w większy, bo 4,3 calowy ekran o rozdzielczości HD 720p, czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4 taktowany zegarem 1.5 GHz, wspomagany przez układ graficzny Adreno 320 wraz z 2GB pamięci RAM. Tym co jednak wyróżniało go szczególnie spośród konkurencyjnych słuchawek to ogromna jak na 2012 rok pojemność pamięci: 16GB lub 32GB. Na pokładzie znalazły się też aparaty o takiej samej rozdzielczości jak przed rokiem 8 MPx i 2 MPx. Wprowadzony został również nowy interfejs MIUI v7 oparty na Androidzie 4.4.

Xiaomi MI 2, Źródło: edwardweinert.com/

Zaprezentowana została też wtedy nowa linia smartfonów RedMi, tańsza, ale niekoniecznie słabsza, jak to bywa u innych producentów telefonów. Firma nie oddziela wyraźnie dwóch linii smartfonów od siebie, ale to temat na osobną dyskusję.

Xiaomi RedMi 1S, Źródło: ndtv.com

W roku 2013 znów zaskoczyło wszystkich prezentując MI 3. Telefon zdecydowanie urósł – jego ekran to 5 calowy IPS pracujący w rozdzielczości HD 1080p. Ale najważniejsza nowość kryła się w środku: do wyboru użytkownika oddano dwie wersje, różniące się napędzającym telefon procesorem: czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 800 o prędkości 2.3 GHz (z GPU Adreno 330) lub czterordzeniowa Nvidia Tegra 4 o prędkości 1.8 GHz (z GPU Cortex-A15). Obie opcje powalały na łopatki z łatwością większość dostępnych na rynku topowych konfiguracji telefonów. Dodając do kompletu 2 GB pamięci RAM, kamery odpowiednio 13 MPx z tyłu i 2 MPx z przodu, Xiaomi stworzyło potwora, nie bojącego się żadnych zadań.
Wprowadzony równocześnie z MI 3 MIUI v7, bazujący na Androidzie 4.4, również wprowadził wiele nowości oraz wprowadził MIUI na drogę ewolucji w stronę znanego nam dzisiaj systemu.

Xiaomi MI 3, Źródło: mobile-review.com

W czerwcu 2014 Xiaomi weszło w rynek smartfonów z impetem. Zaprezentowano wtedy MI 4 – smartfon który miał zawojować już nie tylko Azję, ale pozwolić wkroczyć firmie na Europejski rynek telefonów, bez żadnych skrupułów. Telefon był naprawdę wielkim sukcesem. Z jednej strony dzięki świetnej specyfikacji sprzętowej, z drugiej dzięki wielkiej promocji, a z trzeciej z legendy idącej za nim, mówiącej że to super telefon za grosze.
Telefon posiadał 5 calowy ekran HD 1080p, co stawało się już standardem pod koniec 2014 roku (choć wiemy, że część producentów telefonów konkurencji do dziś twierdzi że jest inaczej), napędzany przez procesor Qualcomm Spandragon 801 2.5 Ghz i 3 GB pamięci RAM. Do wyboru były wersje z pamięcią 16, 32 GB. fotograficzny nie zmienił się zanadto od poprzednika, a jego rozdzielczości wynosiły odpowiednio dla tylnego i przedniego aparatu: 13 MPx i 8 MPx. Natomiast usprawnione MIUI v7 umożliwiło nagrywanie wideo w nowych rozdzielczościach i z nowymi prędkościami 1080p @ 30fps i 720p @ 120fps.

Xiaomi MI 4, Źródło:ndtv.com

Po roku od zaprezentowania MI 4, Xiaomi zdecydowało się zaprezentować jego następcę: MI 4c. Była to bardzo udana aktualizacja, nie wprowadzająca znaczących zmian, a raczej dopracowująca już ustalony koncept. Zastosowano tym razem czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 808 taktowany zegarem 1.44 GHz Cortex-A53 i wspomagany dwoma rdzeniami 1.82 GHz Cortex-A57 i grafiką Adreno 418. Do zakupu dostępne były dwie wersje pojemności pamięci dla użytkownika: posiadająca 2 GB pamięci RAM 16 GB i posiadająca 3 GB pamięci RAM wersja 32 GB. Aparat pozostał bez zmian technicznych, natomiast zainstalowany system operacyjny, MIUI został przepisany od nowa i zaczął bazować na Androidzie 5.1.
Telefon jest w dalszym ciągu warty uwagi do zakupu. Jego ceny spadły, ale specyfikacja nie zestarzała się zanadto. Dalej może stanowić konkurencję dla wielu topowych smartfonów.

Xiaomi MI 4c, Źródło: sklepxiaomi.pl

Xiaomi MI 4c Advanced Edition 32GB
Xiaomi MI 4c 16GB

W lutym 2016 roku Xiaomi wypuściło mały update modelu 4c, a mianowicie model 4s. Mimo, że parametrami technicznymi telefony różnią się niewiele, to poprawiono właściwie wszystkie elementy na które narzekali użytkownicy: udoskonalono obudowę, dodano więcej pamięci RAM (3 GB) i większą opcję pamięci dla użytkownika (64 GB, do rozbudowy przy użyciu karty microSD), powiększono i tak niezłą pojemność baterii, oraz jako wisienkę na torcie dodano czytnik linii papilarnych. Na dzień dzisiejszy to rewelacyjny telefon w świetnej cenie:

Xiaomi MI 4s, Źródło: frazpc.pl

XiaoMi Mi4S 64GB

W międzyczasie w 2015 roku Xiaomi wprowadziło do sprzedaży phablet Mi Note z ekranem IPS o rozmiarze 5,7 cala i rozdzielczości HD 1080p. Była to wówczas najmocniejsza wersja telefonu tego producenta, posiadająca 3 GB pamięci RAM i 16/64 GB pamięci dla użytkownika. Była to odpowiedź Xiaomi na rosnącą wówczas popularność telefonów pokroju Samsunga Galaxy Note i Sony Xperia Z Ultra. Telefon ten znalazł swoje grono fanów, potrzebujących większą niż przeciętna wielkość ekranu. Dziś możemy kupić taki telefon w całkiem okazyjnej cenie, ciesząc się dobrą specyfikacją i świetnym i wielkim ekranem.

Xiaomi MI Note, Źródło: ndtv.com

Xiaomi MI Note 4GB RAM 64GB

Rok 2016 jednak będzie należał do nowej generacji telefonów Xiaomi. Zaprezentowany w lutym 2016 MI 5 jest idealnym przykładem telefonu którym Chińczycy mają zamiar zawojować świat. Topowa specyfikacja: ekran IPS o rozmiarze 5,15 cala i rozdzielczości HD 1080p rozciągający się od samych krawędzi telefonu; do tego 3 GB lub 4 GB (w zależności od wersji pamięci wewnętrznej 64 GB lub 128 GB); aparat tylny z matrycą Sony o rozdzielczości 16 MPx i świetnych parametrach optycznych; oraz to co najważniejsze – system operacyjny MIUI v7 bazujący na Androidzie 6.0, pozwalający bezproblemowo opanować moc drzemiącą w tym telefonie.
Jeśli tylko szukasz topowej maszyny do dowolnych zastosowań, nie zastanawiaj się dalej, to jest telefon dla Ciebie:

Xiaomi MI 5, Źródło: ndtv.com

Xiaomi MI 5 128GB
Xiaomi MI 5 64GB
Xiaomi MI 5 32GB

Zaprezentowany przed rokiem MI Note również doczekał się godnego następcy. W maju 2016 Xiaomi pokazało swoją wizję smartfonów w postaci Mi Max. To phablet z przepięknym wyświetlaczem IPS 6,44 cala, pracującym w rozdzielczości HD 1080p. Posiada 3 lub 4 GB pamięci RAM w zależności od wersji pamięci dostępnej dla użytkownika (aż do 128 GB). Jednak to co najważniejsze to system pod kontrolą jakiego będzie pracował MI Max: MIUI v8 bazujący na Android 7.0. Prawdziwy telefon przyszłości z najnowocześniejszym systemem operacyjnym.

Xiaomi MI Max, Źródło: firstpost.com

Xiaomi MI Max 128GB
Xiaomi MI Max 64GB
Xiaomi MI Max 32GB

* Co ważne, choć nie zostało wspomniane wcześniej, nowy system operacyjny MIUI v8 dostępny będzie do zainstalowania na praktycznie wszystkich telefonach opisanych powyżej (niestety za wyjątkiem MI 1). Oznacza to, że mimo iż kupimy telefon nie w najwyższej cenie i z nie najnowszą specyfikacją, możemy być pewni, że Xiaomi nie zapomni o nas i świeżo zaprezentowany system trafi również na naszą słuchawkę.

** W opisie celowo pominięte zostały reedycje, wersje specjalne, wersje na różne rynki telefonów, jak i pomniejsze aktualizacje telefonów (jak na przykład MI 4i).

Udostępnij na: