Recenzja – Kamera IP Xiaomi Chuangmi 720p

eXiaomi ma w swoim portfolio masę kamer do monitoringu domowego, zaczynając od Yi Home w wersjach 720p i 1080p na Dafangu z ruchomą kamerą włącznie. Najnowszą kamerą, która jest efektem crowd-fundingowej zbiórki jest Xiaomi chuangmi, która jest warta uwagi jak zwykle z jednego prostego powodu – współczynnika cena/jakość.

Minimalizm i funkcjonalność – tak w skrócie należałoby napisać o tym sprzęcie. Kolejny niezaprzeczalny fakt to niska cena – kamerę można kupić już nawet poniżej 80zł – gdzie ceny odpowiedników znanych marek wahają się od 200 – 500 polskich złotówek. Następny fakt: w odróżnieniu od Xiaomi Yi Home wersji chińskiej – ta kamera nie wymaga downgradu firmwaru, ani żadnych akcji specjalnych – działa straight from the box.

Jeśli do tego dodamy wszystkie funkcje:

 • wbudowany mikrofon i głośnik (dwustronna komunikacja)
 • dostęp do streamu wideo ze smartfona
 • powiadomienia push w telefonie przy detekcji ruchu
 • diody podczerwieni uruchamiane automatycznie
 • możliwość nagrywania 24h na kartę pamięci do 64GB
 • szeroki kąt nagrywania – 100°
 • rozdzielczość 720p w 25 klatkach na sekundę
 • współpraca z Mi Home – jako jeden z elementów intelignetnego domu
 • możliwość podglądu historycznych ujęć z kamery ( przy karcie SD)

To w zasadzie nie pozostaje nic innego jak:

Ale zaraz zaraz, przecież muszą być jakieś minusy prawda? A oczywiście że są, czytajcie dalej.

Funkcjonalność


Kamerę u siebie wykorzystuję do monitoringu garażu z funkcją informowania o nieproszonych gościach, lub jakimkolwiek ruchu w momencie kiedy mnie nie ma w domu.

Po kilku tygodniach użytkowania jestem w stanie wystawić obiektywną ocenę listując wszystkie znane mi minusy i różnice pomiędzy chuangmi a innymi kamerami.

Zacznijmy od jakości obrazu i dźwięku (mikrofon, głośnik). Obraz jest, jak na 720p dość ostry – widać wszystkie szczegóły ale uwaga, focus w tej kamerze został ustawiony na dość niewielką odległość – około 10 metrów więc ta kamera na pewno nie sprawdzi się do monitoringu na dalekie odległości (czyli jakby ktoś chciał ją zastosować jako kamerę zewnętrzną pod daszkiem). Powyżej 30-40 metrów obraz staje się nieostry i wiele szczegółów staje się jednym wielkim pikselem. Samo wykrywanie ruchu działa również na odległość około 10 metrów w nocy i w dzień.

Jeśli chodzi o dźwięk, to głośnik w tej kamerze jest słaby – chyba najsłabszy ze wszystkich kamer xiaomi i to jeden z największych minusów tego sprzętu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wypada chuangmi w teście audi-video w porównaniu z pozostałymi kamerami to zapraszam na jeden z lepszych kanałów na youtube poświęconych tematyce:

Jak pewnie udało się Wam wydestylować z filmu – kamera bardzo dobrze sobie radzi w nocnych sceneriach przy włączonych diodach IR. Jest jednak minusik – ale dotyczy on wszystkich kamer Xiaomi monitorujących ruch w nocy. Pomimo ustawionej niskiej czułości powiadomień, wystarczy że przed kamerą przeleci komar w bardzo bliskiej odległości lub inny owad, wtedy natychmiastowo kamera traktuje to jako wykrycie ruchu.

Podejrzewam że jest spowodowane faktem iż owad pojawiający się przed diodą IR powoduje nagłą zmianę ekspozycji (nagły rozbłysk) której kamera nie zdąży wytłumić w czasie (osoby zajmujące się tematem profesjonalnie pewnie znalazłyby lepszy termin na taką przypadłość).

Tak czy owak, w ciągu nocy powiadomienia o ruchu mogą nieco irytować…Szczególnie że diody IR są dość widoczne dla gołego oka a więc też przyciągają trochę insekty. W ciągu dnia wykrywanie ruchu w mniejszej i większej czujności działa bez zarzutu.

Instalacja i uruchamianie kamery


Tak jak pisałem w poprzednim akapicie – nie ma problemów z kamerą kupioną w chinach. Wszystkie aktualizacje jakie do tej pory zainstalowałem wpłynęły tylko na plus –> szybsze ładowanie się streamu, dodatkowe opcje w ustawieniach. Pisząc tą recenzję używam wersji firmware – 3.3.6.

Tak jak w przypadku wszystkich kamer czy innych peryferiów xiaomi, musimy ściągnąć aplikację na naszego smartfona – Mi Home dostępną zarówno w sklepie Google Play oraz iStore. To co jest najważniejsze – ustawiamy region w aplikacji na Mainland China. Wtedy nie tylko mamy pewność że wszystkie nasze sprzęty będą funkcjonowały prawidłowo, ale też wszystkie dodatkowe opcję nie dostępne poza CHN będą widoczne.

Samo dodawanie kamery jest intuicyjne. Musimy wprowadzić parametry naszego wifi, zeskanować barkod który pojawi nam się na wyświetlaczu telefonu i voila!

Jeśli chodzi o bolączkę kamery Yi Home z Chin – czyli podgląd zapisów historycznych na szynie czasowej z ustawioną chińską strefą czasową (damn!) to w tej kamerze w opcjach jest dostępny wybór strefy czasowej, tak w końcu ktoś o tym małym szczególe pamiętał 🙂 więc nie trzeba za każdym razem kalkulować i odejmować 7 godzin od aktualnego czasu żeby sprawdzić co się działo przed obiektywem kamery w przeszłości.

Gdzie i za ile kupić?


Kamerę możecie między innymi zamówić w Gearbest w cenie $16.99

Link

Kupon: CWT190108QW03

Lub w innym sklepie korzystajać z cash-backu możecie uzyskać $5 + do 6% zwrotu od ceny zakupu – instrukcja do cash-backu.

Ocena i podsumowanie


Ocena
 • 98%
  Jakość, wykonanie - 98%
 • 80%
  Jakość wideo - dzień - 80%
 • 90%
  Jakość wideo - noc - 90%
 • 65%
  Jakość dźwięku (mikrofon, głośnik) - 65%
 • 85%
  Funkcjonalność - 85%
 • 100%
  Cena - 100%
86.3%

+ / -

Plusy dodatnie: – cena, cena, cena – minimalistyczny design – super jakość wykonania i bardzo dobra jakość użytych materiałów – sporo opcji, wszytko działa prosto z pudelka – bardzo dobra jakość video w nocy i dobra w dzień Plusy ujemne: – słaby głośnik – wykrywanie ruchu w nocy przy latających owadach nie fafa

Udostępnij na: