Recenzja – chińska karta microSD 8GB za niecałe $2

„Nośników pamięci na chińskim rynku się nie kupuje.”

Tak brzmi generalna zasada wśród zakupowiczów na chińskich stronach aukcyjnych. Jak to się ma do rzeczywistości i czy na pewno nie można zaoszczędzić trochę grosza?

Kupując Xiaomi Ants wiedziałem już że będę potrzebował kolejnej karty microSD. Chcąc przycebulić przeglądałem wszystkie oferty na aliexpress od różnych sprzedawców, sprawdzając opinie i ceny. Zdziwiłem się strasznie widząc, że ceny rozpoczynają się od $0,01! Oczywiście sprytne majfriendy przyjęły ciekawą taktykę:

Wystawiają karty pamięci o różnej pojemności, zaczynając od 128 MB kończąc na 128 GB, z tym że dostępnych kart za 1 cent jest kilka, czasami tylko jedna, ale w listingu aukcji sortując po cenie będą zawsze na pierwszym miejscu 🙂

Kupić taką kartę za 1 cent to nie lada wyczyn – często mam wrażenie że zanim aukcja się pojawia to wszystkie sztuki są już wyprzedane, albo boty albo sami sprzedawcy. Chociaż ostatnio udało mi się takową zakupić i już do mnie zmierza. Jestem ciekawy czy w ogóle będzie działać – przekonamy się wkrótce 🙂

Prędkości i klasy kart pamięci


Kilka słów o klasach prędkości. Zasady przedstawiają się tak jak w tabeli poniżej.

speed_class

Najczęściej wśród niemarkowych kart pamięci z chin spotyka się tylko oznaczenia dotyczące prędkości zapisu ( od 2 do 10 ), karty niemarkowe z oznaczeniami szyn komunikacyjnych UHS zdarząją się rzadko i najczęściej są tam dla hecy ;-).

Trzeba również pamiętać że podane prędkości są minimalnymi prędkościami, więc przykładowo karta klasy 10 powinna mieć prędkość zapisu nie mniejszą niż 10MB/s (nie mylić z mega bitami).

Pojemność kart i systemy plików


card_capacity

Myślę że tabela nie potrzebuję komentarza.

Test sprawności i prędkości karty


Zakupiona przeze mnie karta to 8GB micro SDHC o prędkości klasy 10.

Co ciekawe i to dopiero zauważyłem dzisiaj – majfriend łamanym angielskim napisał co tak na prawdę sprzedaję i jakiej klasy posiada karty oraz dodał zaskakujący komentarz 🙂

We sell the TF card, the quality is very good, 8GB is class 6 speed, speed about in 5M/S-6M/S, 16GB class 10 speed 10M+/S, 32GB class 10 speed 10M+. If you need to use software or card reader to test, please pay attention to the loss problem. Error will be between 1M-3M.

3. we sell the product although cheap, but the quality is absolutely guaranteed! We from China!We give the best product to you and try best to give you the perfect servise If you are a whole hearted to cheat the goods! Please note that your behavior represents your country! Don’t let your country be put to shame! 

Także jak według teorii naszego majfrienda – klasa prędkości zależy od pojemności karty 🙂 No cóż, tak wyszło w trakcie produkcji i co zrobisz? Nic nie zrobisz Bożenko…

I pamiętajcie – na aliexpress reprezentujecie swój kraj, więc jak narobicie bałaganu, to majfriend się zdenerwuje i będzie sprzedawał do Polski wadliwe karty 😉

Także podsumowując: kłality gud, łi from czajna, dont put e szejm on jor kantry białasie!

W teście karta pamięci osiągnęła prędkość zapisu ponad 9 MB/s, więc mniej niż powinna mieć klasa 10 ale więcej niż nasz kochany majfriend napisał, błędów zapisu ani odczytu nie ma i to jest najważniejsze – także uważam zakup za udany..

sdtest

Dla porównania test 32GB oryginalnej karty Samsunga klasy 10 – prędkość zapisu ~ 14MB/s:

sdtest_samsung

Nasz majfriend dorzucił adapter kart SD i czytnik kart microSD na USB. Bardzo miło z jego strony.

Aukcja


Aliexpress: $1.96

Podsumowanie i ocena końcowa
  • 100%
    Cena - 100%
  • 100%
    Pojemność - 100%
  • 70%
    Prędkość zapisu - 70%
90%

Podsumowanie

Ten sprzedawca i ta aukcja to może być strzał w kulą w płot. Akurat moja karta okazała się nienajgorsza a co najważniejsze nieuszkodzona. Oczywiście akurat taką aukcję i sprzedawcę wybrałem ale to nie stanowi o jakości wszystkich nośników pamięci sprzedawanych w Chinach.

Można kupić markowe oryginalne karty po niższej cenie ( Sandisk, Kingston, Samsung ) jak również markowe chińskie karty takich marek jak LD, Adata, które wyrobiły sobie już dobrą reputację i niewiele odstają od kart wielkich koncernów.

Tyle w kwestii podsumowania. Zapraszam do komentowania!

Sending
User Review
0 (0 votes)

 

Udostępnij na: