Recenzja – Xiaoyi – Xiaomi Ants / Smart / Home / kamera IP z noktowizją

, Xiaoyi Home, Xiaoyi Ants –  wszystko to nazwy własne tej kamery, wszystkie są naprzemiennie używane i generalnie nie mam pojęcia która z nich jest oficjalna. Wszystko zależy od tego kiedy kupiłeś kamerę (nazwy zmieniały się w czasie).

c-73

 

Na potrzeby tej recenzji przyjmijmy że jest to Xiaoyi Ants, dlaczego? Bo tak możemy 🙂

Standardowo recenzja dotyczy chińskiej wersji kamery tak jak w przypadku kamery sportowej Yi – Ants ma swój odpowiednik w wersji „eksportowej”. Według zamysłu Xiaoyi – wersja chińska nie powinna opuścić w zbyt dużej ilości chińskiego muru. Jak widać życie zweryfikowało ich strategię bardzo szybko, chociaż nie obędzie się bez problemów przy instalacji jak i konfiguracji dodatkowych funkcji jak strumień rstp, dostęp do telnetu i ftp.

Zaczniemy standardowo od:

Opakowania


Kamera jest zapakowana w minimalistyczny biały kartonik z logiem YI, wygląda trochę jak perfuma kupiona od parkingowych sprzedawców pod Realem. Na tylnej ścianie opakowania jest etykieta z podstawowymi informacjami takimi jak rozdzielczość, kąt widzenia, ogniskowa oraz co najważniejsze – wersja hardware kamery.

W tej chwili dostępne są dwie wersje 2.0 (bez diod podczerwieni) oraz 2.1 ( z 8 diodami podczerwieni ).

Kamera – wygląd zewnętrzny


Kamera i podstawka w całości wykonane są z tworzyw sztucznych – oko kamery z lśniącego tworzywa zaś ramka z podstawką z matowego, nie będę się zagłębiał w technikalia tych polimerów, ponieważ nie są tak spektakularne – jak w przypadku opaski Mi Band. Najważniejsze jest to, że są to dobrej jakości tworzywa i do jakości wykonania nie można się przyczepić.

Design jest bardzo podobny do kamery Dropcam – twórcy bez wątpienia wzorowali się na niej. I prawidłowo! Ta konstrukcja jest po pierwsze funkcjonalna a po drugie po prostu dobrze wygląda. A wyglądać dobrze musi bo jest przeznaczona do użytku wewnętrznego a co za tym idzie, gdzieś w tym naszym domu musimy ja postawić/przywiesić i domownicy jak i goście będą zwracali na nią uwagę.

150608-xiaomi-xiaoyi-night-vision-cctv-5

Specyfikacja


Optyka i matryca nie jest tak spektakularna jak w sportowej kamerze od Xiaomi, ponieważ do dyspozycji mamy rozdzielczość 720p (HD; 1280 – 720px). Nie jest to żadna interpolacja jak w tanich szmelcach za tą samą cenę, więc obraz z kamery wygląda bardzo przyzwoicie. Ale komentarze zostawmy na później, czas przyjrzeć się liczbom:

 • Ogniskowa: 2,0 mm
 • Dostępne rozdzielczości: 320 x 240, 640 x 480, 1280 x 720
 • Noktowizja: 8 diod podczerwieni 940nm
 • Klatek na sekundę: max: 20
 • Kąt widzenia: 111°
 • Mikrofon: wbudowany
 • Głośnik: wbudowany zapewniający dwustronną komunikację ( funkcja interkomu)
 • Pamieć zewnętrzna: do 32GB microSD najlepiej klasy 10
 • Aplikacje mobilne: iOS 6.0 i wyżej, iPhone, iPad, iPod touch, Android

Pobór prądu na poziomie 0,25 – 0,35A w ciągu dnia oraz 0,35 – 0,45A w ciągu nocy przy włączonych ledach IR. Kamerę można podłączyć nie tylko z sieci ale także z gniazda USB komputera czy z power bankiem. Ten drugi – przy pojemności 10 000mAh zapewnia czas pracy na około 24h.

Funkcje i możliwości


Suche liczby niewiele mogą powiedzieć o możliwościach kamery, czas zając się oprogramowaniem i sprawdzić jakie funkcje przygotowały dla nas małe chińskie rączki:

Podgląd na żywo poprzez telefon/tablet przy użyciu oficjalnej aplikacji gdziekolwiek jesteś.

201503041352447398 (1)

Kamera nie łączy się bezpośrednio z naszym telefonem ale z routerem w trybie klienta WiFi ( tak jak nasze komputery i telefony). Serwer DHCP routera przydziela wewnętrzny adres IP, po którym aplikacja komunikuje się z kamerą i wyświetlany jest stream jeśli jesteśmy połączeni do tej samej sieci WiFi.

Co jeśli opuścimy nasz dom i stracimy dostęp do własnej sieci? Otóż możemy się połączyć z naszą kamerą również przez oficjalną aplikację ale tym razem aplikacja łączy się przez pośrednika ( z chmurą serwerów Mi) i stream zostaje przekazywany za pomocą transmisji danych komórkowych.

Nie jestem do końca przekonany, czy również w pierwszym przypadku (połączenie w tej samej sieci WiFi) dane równolegle nie są wysyłane do serwerów Mi – niewiele na ten temat znalazłem w internecie, może przy okazji sprawdzę jaki pakiety i gdzie wysyła podłączona kamera.

Co to oznacza?

Że być może po drugiej stronie internetów siedzi spocony gruby chińczyk i ślini się do swojego monitora, kiedy ty na golasa biegasz po domu 😉

To oczywiście jest możliwe, nawet więcej – poprzez aplikację zostaje udostępniony SSID i inne parametry Twojej sieci WiFi, po których można dokładnie zlokalizować Twój access point i w 99% również i Ciebie chociażby poprzez tą stronę. Dodatkowo listę podłączonych urządzeń no i najważniejsze – podgląd na żywo. Także dajemy koncernowi dużo narzędzi a czy on z nich korzysta? To już inna bajka.

Automatycznie nagrywanie przy wykryciu ruchu, powiadomienia, szyna czasowa.

201503031341035868

Funkcja wykrywania ruchu i nagrywania – to podstawa wśród kamer IP. Dodatkowo w Ants możemy ustawić sobie powiadomienia w telefonie gdy kamera wykryje ruch. Dobra funkcj, gdy zostawiamy mieszkanie na dłużej, lub gdy czekamy na wyklucie się węża z jaja ( tak jak jakoś mi wpadł ten przykład do głowy :)).

Natomiast gdy rejestrujemy obraz w trybie standardowym i jeśli mamy włożoną kartę SD, lub mamy router z 1TB dyskiem 😉 to możemy podejrzeć co działo się wcześniej o dowolnej porze przesuwając palcem po szynie czasowej. Swoją drogą, chińska aplikacja pobiera godziny do szyny czasowej na podstawie ichniejszej strefy czasowej, więc może być tak że chcąc się cofnąć w czasie, tak na prawdę musimy wysłać się w przyszłość 😉 Ale oczywiście jest już poprawiona aplikacja w której wszystko działa poprawnie.

Funkcja interkomu

Kamera pozwala na dwustronną komunikację, słyszymy co dzieje się w miejscu nagrania jak również możemy kogoś przestraszyć na śmierć używając funkcji interkomu 🙂 Głos przesyłany przez aplikację do kamery jest czysty i dobrze słyszalny. Natomiast mikrofon zamontowany w kamerze raczej nie jest pierwszego sortu (tak jak demonstrujący w Komitecie Obrony Dotacji :F) a co za tym idzie jakość dźwięku jest na średnim poziomie.

„Noktowizja” czyli diody podczerwieni w akcji

IR

Bardzo zmyślna funkcja, która upewniła mnie że ta kamera jest warta swojej ceny. Światło podczerwone nie jest widoczne przez człowieka, natomiast matryca i soczewka bez problemu sobie z tym radzi. Jednym słowem jest plus w byciu człowiekiem, a nie cyborgiem, przynajmniej Xiaoyi Ants nie będzie nas w nocy razić w oczy.

Szczerze? Nie spodziewałem się że to będzie aż tak dobrze działać! Kamera automatycznie włącza diody IR, kiedy wykryje że nie potrafi dostosować odpowiedniej ostrości poprzez zwiększanie czułości ISO, wszystkie kontury są dobrze widoczne i zasięg podczerwieni też jest na satysfakcjonującym poziomie.

Poniżej zdjęcie wykonane w całkowitej ciemności (przepraszam za bałagan 🙂 ) . Zdjęcie zrobione bez podczerwieni byłoby ni mniej ni więcej czarnym prostokątem, więc podaruję sobie.

20160123230822396

„Ukryte funkcje”

Ten akapit zostanie rozwinięty w TYM ARTYKULE. W kamerze można uruchomić:

 • serwer ftp
 • serwer www do podglądu zawartości karty SD przez przeglądarkę
 • RTSP – umożliwiające wyświetlanie obrazu na żywo na komputerze i specjalistycznych aplikacjach do monitorowania

Uruchamiając usługę RSTP, jest możliwość skonfigurowania routera w taki sposób, aby móc oglądać i udostępniać obraz innym przez internet, również w przypadku zmiennego IP zewnętrznego – o czym dokładniej w kolejnym artykule.

Aplikacje i proces instalacji


Dostępne są aplikacje na Androida oraz na iOS. W oficjalnych sklepach iTunes i Google Play są dostępne wersje dla kamer „eksportowych” , które nie są kompatybilne z chińską wersją kamery.

Jeśli więc jesteś posiadaczem iPhona, musisz zgodnie z zaleceniem w portalu iTunes zmienić swoją lokalizację na Chiny.

Natomiast jeśli jesteś posiadaczem telefonu z Androidem, to na tą chwilę (24.01.2016) aplikacja ze sklepu mi.ui nie radzi sobie z telefonami, które mają inny język niż angielski, więc polecam ściągnięcie aplikacji w wersji 2.10.0.6 z tego źródła (aplikacja po angielsku):

YiAnts_2.10.0.6_ru_MultiROM.apk

Proces instalacji i parowania kamery z routerem

Instalacja jest banalnie prosta, o ile zna się chiński ;-). Prawdę mówiąc – bez poradnika byłoby ciężko, więc postaram się tutaj ułatwić i przybliżyć proces instalacji. W tym miejscu miał zostać wstawiony video-tutorial, ale niestety warunki oświetleniowe nie pozwoliły na dobrą realizację. Więc posłużę się screenami.

Ceny


W przypadku elektroniki w 90% przypadków kupuję przez Gearbest.com. Po pierwsze – szybki czas dostawy( zamówiona 11.01.2016, dostarczona 21.01.2016 ), po drugie przy każdym zakupie i wyrażeniu opinii w serwisie przyznawane są punkty, które przy zamówieniu można wymienić na rabat do 30% ceny a tym samym produkt staje się najtańszy w porównaniu do innych serwisów.

 • Gearbest: $29.93 (out of stock)

Aktualizacja 24.05.2016 – zdjęcie blokady regionalnej


Jest już możliwość usunięcia blokady regionalnej z chińskich kamer. A co za tym idzie – można korzystać z najnowszej wersji firmware.

Informacja oraz instrukcja dostępna jest w tym WPISIE

Aktualizacja 07.02.2016 – zanim kupisz!


Xiaomi zaostrzyło swoją politykę w kwestii używania kamer Ants przeznaczonych na rynek chiński poza granicami kraju i kamery wyprodukowane po 1 Listopada 2015 po aktualizacji oprogramowania do wersji „M” i nowszej zostaną automatycznie wyłączone po sparowaniu.

Log z kamery (/home/tmp/log.txt):

[/home/cloud][$date]: cloud_set_ban_device send_msg ok!
[/home/cloud][$date]: ban region!

Algorytm rozpoznawania regionu nie jest jeszcze znany, kamera może wykrywać lokalizację urządzenia z którym jest sparowana lub bardziej prawdopodobne – sprawdzać ustawienia routera takie jak zewnętrzne IP / adresy DNS / traceroute do serwerów Mi.com.

Możliwe rozwiązania problemu, które nie zostały jeszcze przetestowane:

 • oszukać kamerę emulując inny region w routerze/telefonie/tablecie
 • zablokować komunikację z api.xiaoyi.com (prawdopodobnie usuwając sobie możliwość podglądu przez aplikację)
 • wywołać skrypt .sh podczas weryfikacji i wyłaczyć usługi:
 • killall cloud
  killall cloudAPI
  killall udhcpc

 • znaleźć plik/baze danych/miejsce w pamięci gdzie przechowywana jest data produkcji kamery i ją zmienić (nie sądze żeby hardware kamery został zmieniony po 1 Listopada, choć nie wykluczam takiej alternatywy)

Jak sprawdzić datę produkcji mojej kamery?

Zeskanuj aplikacją do czytania barkodów qr kod na tylnej stronie Twojej kamery. Ostatnie sześć cyfr reprezentuje datę produkcji Twojej kamery:

e689abe68f8fdid1

Kupiłem już kamerę, co robić, jak żyć?!

Korzystać z firmware w wersji „L”

L-firmware_rstp_telnet.zip

i czekać na rozwiązanie.

Nie kupiłem jeszcze kamery, co robić, jak żyć?!

Spytać się sprzedawcy czy ma kamery przeznaczona na rynek US, Tajwański lub Koreański lub ewentualnie poprosić o kamerę z datą produkcji przed 1 listopada 2015 – będzie to wymagało otwarcia opakowania z kamerą przez sprzedającego.

Podsumowanie i ocena końcowa
 • 100%
  Cena - 100%
 • 98%
  Jakość wykonania kamery i podstawki - 98%
 • 90%
  Jakość video - bez podczerwieni - 90%
 • 95%
  Jakość video - z podczerwienią w nocy - 95%
 • 75%
  Jakość audio i mikrofonu - 75%
 • 85%
  Wygoda użytkowania + aplikacje - 85%
86.1%

Plusy i minusy

Plusy:

 • cena/jakość
 • możliwości do modyfikacji – dostęp przez telnet + skrypty
 • aktualizacje usprawniające działanie oraz dodające nowe funkcje
 • Minusy:

 • wymagany stały dostęp do internetu przez kamerę
 • kolejne aktualizacje zablokowały jawny dostęp od niektórych funkcji kamery ( rtsp, telnet, serwer www)
 • Sending
  User Review
  3 (2 votes)
  Udostępnij na: