Recenzja – Xiaomi Mi band 1S z pulsometrem

Inteligentna opaska jest niewątpliwie hitem sprzedażowym Xiaomi, nie będę w błędzie jeśli powiem że hype na chińską markę zaczął się właśnie od wypuszczenia tego gadżetu.

$15 – tyle w dniu premiery kosztowała podstawowa i jedyna wersja, więc za około 60 złotych można było dostać w pełnoprawną opaskę monitorującą naszą codzienną aktywność łącznie z monitorowaniem snu z podziałem na fazy snu lekkiego i fazę REM. Dodatkowo opaska oferowała powiadomienia w formie wibracji i świecących ledów kiedy ktoś do nas dzwonił jak i funkcję Smart Lock, czyli odblokowywania ekranu gdy opaska jest w pobliżu telefonu. Funkcji przybywa wraz z aktualizacjami a dodatkowo Xiaomi wypuściło nową generację opaski z funkcją pulsometru i właśnie tego modelu dotyczy .

Opakowanie


Design produktów, stron internetowych, aplikacji a nawet opakowań Xiaomi jest bardzo minimalistyczny a zarazem bardzo przemyślany. Kwadratowy kartonik w którym znajduję się opaska to nie papierowe badziewie, ale idealnie spasowany, twardy kawałek sprasowanego papieru, przyjemny w dotyku i bardzo sztywny.

Original-Xiaomi-Mi-Band-MiBand-Smart-Wristband-Bracelet-Fitness-Wearable-Tracker-Waterproof-IP67-Smartband-for-Android

A to w jaki sposób została umieszczona „pastylka” – czyli serce całej opaski, to mistrzostwo świata – specjalne wycięcie w otwieranym wieku kartonika idealnie wpasowuje się w kształt pastylki.

MiBand2

W zestawie otrzymujemy:

 • krótką instrukcję (również minimalistyczną)
 • specjalny kabel – ładowarkę
 • pastylkę
 • gumową opaskę

Wygląd zewnętrzny – pastylka


Rozmiar pastylki niewiele się zmienił w porównaniu ze starszą wersją.

Mi band
Mi band
Mi band 1S

 

 

 

 

 

Zewnętrzna strona pastylki wykonana jest ze stopu magnezowo-aluminiowego, powierzchnia jest idealnie wykonana, nie czuć żadnych nierówności, diody są spasowane idealnie.

I jeśli chodzi o diody led, to tutaj jest najważniejsza różnica pomiędzy pierwszą edycją opaski a opaskami 1S i 1S z pulsometrem. Otóż w nowszych wersjach Xiaomi zrezygnowało z kolorowych uniwersalnych diod na korzyść białych. Według mnie jest to krok w tył ponieważ w aplikacjach można edytować kolor diod w zależności od powiadomienia i tak kiedy pojawiała się wiadomość na facebooku opaska świeciła na niebiesko, przy smsach – zielono itd.

Xiaomi tłumaczy zmianę tym, że białe ledy są lepiej widoczne pod słońce oraz oczywiście szczyci się zmniejszeniem konsumpcji prądu.

Opaska


Przejdźmy do gumowej opaski, nie jest to śmierdząca guma odpadowa po oponach od Kraza, o nie nie! Opaska gumowa wykonana jest z tworzywa, którego skrót to: TPSiV

mi_band-1

Zgodnie z opisem materiału jest to hipoalergiczny, odporny na działanie promieni UV, na działanie wody, niskich i wysokich temperatur polimer, który w dotyku sprawia wrażenie aksamitu. 

I faktycznie, po kilku miesiącach użytkowania przez żonę starszej wersji opaski – nie posiada ona śladu użycia, odbarwień od słońca, wody a w dotyku jest nadal jak aksamit 🙂

W nowej wersji opaski wprowadzono drobne modyfikację na prośbę użytkowników:

 • zmniejszono otwory na zapięcie, dzięki temu jest pewniejsze
 • zmniejszono otwór główny na pastylkę w tym samym celu

Specyfikacja


 • Bateria: litowo – polimerowa 45 mAh
 • Prąd i napięcie wejściowe: 25mA/5V2b3696019809f579896f988760dd8d11
 • Klasa ochrony: IP67
 • Czujniki: grawitacyjny + optyczny czujnik pulsu
 • Bluetooth: 4.0
 • Waga: 14g

 

Aplikacja oficjalna – Mi Fit (1.8.441)


Oficjalną aplikację można pobrać ze sklepu Google Play – Android, lub z App Store. Jest ona kluczowa do działania opaski jak i innych aplikacji. Niestety, jeśli chodzi o niektóre funkcje Mi Fit nie działają tak jak byśmy chcieli, aktualizację wychodzą dość często, jednak ostatnimi czasy gdy jeden problem zostaje naprawiony, deweloperzy knocą coś innego 🙂

Na starcie musimy założyć konto w serwisie Mi i połączyć je ze swoim kontem Google. I tutaj pierwsza niemiła niespodzianka – opcja rejestracji przez aplikacje działa jak chce, więc w 90% przypadków trzeba to zrobić na komputerze a w aplikacji już tylko się zalogować na stworzone konto.

Następnie następuje proces parowania opaski z telefonem a po finalizacji aplikacja zapyta o wagę, wzrost i płeć – niezbędne do poprawnego działania opaski oraz obliczenia dziennego celu kroków.

Skonfigurować też należy na której ręce będziemy nosić opaskę ( istnieje też opcja noszenia jej jako naszyjnik ).

Przejdźmy do screenów z aplikacji:

Możliwości MiFit:

 • Monitorowanie aktywności w dzień i w nocy
 • Pomiar pulsu – na żądanie
 • Monitorowanie snu – faz snu lekkiego i REM
 • Inteligentny budzik – budzenie tylko w fazie lekkiego snu
 • Statystyki dzienne, tygodniowe, miesięczne
 • Smart Lock
 • Ustawienia powiadomień dla 3 aplikacji oraz połączeń przychodzących
 • Synchronizacja z Google Fit
 • Synchronizacja z WeChat

Opaska posiada pamięć wewnętrzną, więc nie ma potrzeby utrzymywania połączenia Bluetooth w telefonie. Spokojnie pod koniec dnia można włączyć aplikację i dane z opaski się zsynchronizują w kilka sekund.

Standardowo, możliwości produktów Xiaomi są o wiele większe, niż w oficjalnych aplikacjach – dlatego w Google Play możemy znaleźć dwie dodatkowe aplikacje, są to:

Skupmy się na płatnej aplikacji Mi Band Tools – która oferuje o wiele więcej możliwości.

Aplikacja Mi band Tools (1.3.5) (1.3.8)


Liczba opcji jest zatrważająca 🙂 Każdą aplikację możemy dopasować do naszych potrzeb, ustawić rodzaj powiadomienia, powtarzalność, filtr treści, ustawić godziny w których MiBand ma powiadamiać… Jest tego na prawdę mnóstwo. Przejdźmy do screenów:

Możliwości aplikacji:

Powiadomienia z aplikacji (możliwość oddzielnej konfiguracji dla każdej aplikacji, jak i globalnie dla wszystkich).
• Powiadomienia o połączeniach przychodzących (możliwość oddzielnej konfiguracji dla każdego kontaktu, jak i globalnie dla wszystkich).
• Alarm powiadomień (włączając dźwięk bezpiecznego alarmu – wibracje Cię nie budzą? dźwięk bezpiecznego alarmu włączy się po kilku minutach).
• Własne powtarzające się powiadomienia (możesz ustawić co tylko chcesz, przykładowo: dzwonki godzinowe, przypomnienie o zmianie treningu, przypomnienie o wzięciu tabletki i inne).
• Powiadomienia przychodzących połączeń (wielokolorowe powiadomienia, własne wzory wibracji).
• Filtry treści powiadomień (jesteś zainteresowany wyłącznie powiadomieniami od konkretnych osób? to nie problem dla Mi Band Tools).
• Wiele powiadomień dla każdej aplikacji (dzięki tej funkcji, możesz ustawić różne wzory powiadomień dla pojedynczej aplikacji. Na przykład możesz ustawić powiadomienia o wiadomościach WhatsApp od szefa na czerwono, a od kolegi na niebiesko).
• Funkcja „Power Nap” (potrzebujesz krótkiej drzemki? Po prostu aktywuj tą funkcję, a Mi Band obudzi Cię wibracjami, gdy już odpoczniesz).
• Alarm bezczynności (możesz ustawić alarm który będzie wibrował opaską jeśli będziesz nieaktywny przez pewien czas). Możesz kontrolować odstęp, przedział czasu oraz próg nieaktywności.
• Możliwość ustawienia czasów (nawet oddzielnie dla weekendów) oraz warunków (globalnie lub dla każdego powiadomienia) wyświetlania powiadomień.
• Zaawansowane ustawienia (wyłącz stałe powiadomienia, potrząśnij aby odwołać „power nap”, wyłącz w trybie cichym, wyłącz gdy ekran jest włączony, …).
• Przeoczone powiadomienia (powiadomienie nie przepadnie kiedy jesteś poza zasięgiem swojego telefonu, przy ponownym połączeniu dostaniesz ostatnie przeoczone powiadomienie).
• W pełni konfigurowalne widżety (dzienny postep celu aktywności, bateria opaski itd.).
• Ustawienia eksportu/importu (pamięć w telefonie lub do chmury).
• Wsparcie dla aplikacji Tasker, Automagic i Locale (zaawansowana i w pełni konfigurowalna wtyczka akcji).
• Zaprojektowany całkowicie zgodnie z wytycznymi projektu Google Material.
• Dużo „tych drobnych rzeczy”, przykładowo, aplikacja automatycznie wykrywa dominujący kolor ikony aplikacji/obrazka kontaktu i wybiera go dla Ciebie.
• Pełne wsparcie dla wszystkich oryginalnych opasek Mi Band (łącznie z wersją 1A /z białymi diodami LED/ dla której Mi Band Tools automatycznie dostosowuje interfejs aplikacji, tak aby odpowiadał funkcjom wspieranym przez tą wersje opaski).
• Działa na wszystkich wersjach systemu Android od 4.3 do 6.0+

Tutaj niestety dochodzimy do problemu z białymi ledami w nowszych modelach o którym pisałem wcześniej. Możliwości aplikacji zostały ograniczone sprzętowo przez Xiaomi, więc jedyną możliwością aby odróżnić rodzaj powiadomienia jest ustawienie częstotliwości wibracji, ich długości oraz pauz pomiędzy nimi. Szkoda, na prawdę szkoda…

Aktualizacja: 02.02.2016

Aplikacja nie obsługuje jeszcze pomiaru pulsu – z oficjalnych źródeł mam informację że niebawem pojawi się aktualizacja, która nie tylko będzie dodawała opcję cyklicznego badania pulsu ale doda też parę ciekawych opcji, o których dowiecie się już może w przyszłym tygodniu. Autor poprosił mnie abym nie zdradzał szczegółów ze względu na konkurencję, co więc czynie.

Nowa wersja aplikacji Mi Band Tools do wersji 1.3.8 jest już do pobrania w sklepie Play oraz pewnie iTunes. Wprowadza ona konfigurowalne funkcje badania pulsu dla naszej opaski:

Czas pracy na baterii


 

Producent informuje że opaska beż ładowania powinna przeżyć około 30 dni, co jest bardzo imponującym wynikiem. Oczywiście postanowiłem to sprawdzić już jakiś czas temu na starsze wersji opaski żony z kolorowymi ledami i baterią 41 mAh i niestety ale producent nas oszukał, bateria trzymała 41 dni 😀

Wynik bardziej niż imponujący!

Opaska z pulsometrem posiada większa pojemność baterii – 45 mAh, więc teoretycznie powinna utrzymywać wynik poprzedniczki, z tym że wszystko zależy od ilości wibracji i powiadomień, więc jako takiego testu porównawczego przeprowadzać nie będę.

Z doświadczeń innych użytkowników wynika, że opaska utrzymuje się przy życiu około 3 tygodni.

AKTUALIZACJA – PRZYSZŁA WERSJA APLIKACJI MI FIT (1.8.511)


Dotarłem do bardzo ciekawej strony na facebooku, która publikuje nowe wersje aplikacji i firmware – zanim pojawią się oficjalnie na Google Play.

Link do strony na facebooku.

Link bezpośredni do aplikacji:

com.xiaomi.hm.health.apk

Nie jest to jeszcze oficjalna wersja, więc proszę instalować na własne ryzyko. Według opisu changelog jest następujący:

 • Aktualizacja firmware do wersji 1.0.12.0
 • Optymizacja menu „Smart Shoes”
 • Aktualizacja algorytmu monitorowania snu
 • Poprawki

A więc zainstalowałem nowszą wersję z ciekawości a w szczególności aby sprawdzić jakie aktualizacje zostały dokonane w algorytmie monitorowania snu – bowiem od pewnego czasu ta funkcja w MiFit jest zbugowana – nie mierzy poprawnych długości pobudek w czasie nocy i ogranicza sen do jednej fazy, aby zobrazować problem posłużę się przykładem z dzisiejszej mojej nocki:

 1. 1:00 – położenie się do łóżka
 2. 3:00 – pobudka
 3. 4:00 – kolejny start snu
 4. 7:00 – pobudka

Mi band powinien zarejestrować każdy etapy snu, wykazać pobudki i kolejne zaśnięcia. Tymczasem na wykresie można zobaczyć tylko etap od 4:00 – 7:00. Ostatnimi czasy moje noce właśnie wyglądają w ten sposób ze względu na dwóch małych synków 🙂 Przy okazji pozwoliło mi to odnaleźć nietypowe działanie monitoringu snu.

Zajrzyjmy zatem co zostało zmienione w nowej wersji aplikacji:

Moduł biegania pozwala na śledzenie przebytej drogi na mapie jednakże mapy działają tylko na terytorium Chin 🙂 Dodatkowo w ustawieniach profilu można dołączyć pozostałe dwa gadżety Xiaomi:

Xiaomi buduje w ten sposób aplikację, która będzie integrować wszystkie swoje gadżety aby generować lepsze statystyki – taktycznie!

Do zestawu brakuje jeszcze inteligentnej lampki nocnej Xiaomi, która współpracuje z Mi bandem i kiedy wykryje że użytkownik zasnął – wyłącza oświetlenie.

Ceny – 20/01/2016


Xiaomi Mi Band 1S – wersja z pulsometrem

 • Gearbest: $14,99
 • Aliexpress: $21,99

Xiaomi Mi Band 1 – wersja z kolorowymi ledami

 • Aliexpress: $20,87

Pierwsza wersja mi banda z kolorowymi ledami jest już praktycznie na wyczerpaniu, więc jeśli komuś nie zależy na pulsometrze – warto zainwestować w starszą wersję!

Dodatkowo, można zaoszczędzić $5 oraz 12% ceny, co daje = $8,1 za opaskę! Aby skorzystać z tego cash – backu zapoznaj się z TYM artykułem.

Czas na:

Podsumowanie i ocena końcowa
 • 100%
  Jakość wykonania, użyte materiały - 100%
 • 100%
  Cena - 100%
 • 100%
  Długość pracy na baterii - 100%
 • 95%
  Dokładność pomiaru krokomierza - 95%
 • 98%
  Dokładność pomiaru pulsometru - 98%
 • 55%
  Monitoring snu* - 55%
 • 85%
  Aplikacje - 85%
 • 95%
  Wygoda - 95%
91%

Podsumowanie:

Plusy:

 • cena/jakość
 • dokładność pomiarów
 • długa praca na baterii
 • częste aktualizacje i duże możliwości rozwoju
 • Minusy:

 • monitoring snu – w obecnym wydaniu prawie bezwartościowy
 • krok w tył w rozwoju poprzez usunięcie kolorowych ledów
 • niedopracowane aktualizacje oprogramowania
 • Sending
  User Review
  0 (0 votes)

  Jakie jest Wasze zdanie, macie jakieś pytania? Piszcie w komentarzach.

  Udostępnij na: